Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Izložba „Žena u Sarajevu pod opsadom” u EU info centru

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i kao doprinos kampanji 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, EU info centar u BiH, Francuska ambasada u BiH, Nj...

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i kao doprinos kampanji 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, EU info centar u BiH, Francuska ambasada u BiH, Njemačka ambasada u BiH, Fondacija Heinrich Boell i MESS festival organizovali su izložbu fotografija „Žena u Sarajevu pod opsadom“ istaknutog bh. fotografa, Hidajeta Delića koja oslikava svakodnevni život žena tokom prve godine opsade Sarajeva.

Nj.E. Claire Bodonyi, ambasadorica Francuske u BiH istaknula je važnost obrazovanja u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja pozvavši sve da se aktivno uključe u rješavanje ovog univerzalnog pitanja.

„U Bosni i Hercegovini na  posljednjim lokalnim izborima od 462 kandidata za gradonačelnike samo 26 su bile žene. Potrebno je da svi zajedno radimo na jačanju položaja žena u društvu, kako u političkom tako i ekonomskom smislu“, zaključila je ambasadorica Bodonyi.

Nj.E. Christiane Hohmann, ambasadorica Njemačke u BiH je podsjetila da je društvo bez nasilja i društvo mira preduslov za smanjenje nasilja nad ženama.

„Iako je više od dvadeset godina prošlo otkako su snimljene ove fotografije, u mnogim mjestima širom svijeta one su svakodnevna slika, a žene, zajedno s djecom, su najugroženije grupe u ratu. U modernom, demokratskom, društvu nema mjesta za nasilje“, rekla je ambasadorica Hohmann.

Melvin Asin, šef Kooperacija u Delegaciji EU u BiH  je naglasio važnost diskusije na temu rodno zasnovanog nasilja.

„Stvaranje društva jednakosti i nenasilja je od ključnog značaja za sve nas. Važno je da izgradimo EU na koju svi možemo biti ponosni. BiH treba iskoristiti svoj evropski put da se rodno zasnovano nasilje smanji“, rekao je Asin.

Nihad Kreševljaković, kustos izložbe i direktor MESS festivala naglasio je anti-ratnu i univerzalnu poruku izložbe.

„Oni koji vrše rodno zasnovano nasilje u miru nisu ni na koji način drugačiji od onih koji su počinili zločine tokom rata. Vjerujem da ove fotografije prenose snažnu anti-ratnu poruku svijetu koji čini se ne uči iz svojih grešaka“, rekao je Kreševljaković.

Izložba će biti postavljena i otvorena za javnost u prostorijama EU info centra do petka, 9. decembra, svaki radni dan od 09:30 do 17:30.

Kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja je vrijeme za podsticanje akcija za okončanje nasilja nad ženama i djevojkama širom svijeta. Ovogodišnja tema kampanje je: „Obojite svijet u narandžasto: Prikupljanje novca za okončanje nasilja nad ženama”.