Plastenička proizvodnja kreira nova radna mjesta

Jedan od prioriteta djelovanja Evropske unije u BiH je razvoj poljoprivredne proizvodnje i kreiranje novih radnih mjesta. Realizacijom projekta „Centar za cjeloživotno učenje” koji je finansiral...

Jedan od prioriteta djelovanja Evropske unije u BiH je razvoj poljoprivredne proizvodnje i kreiranje novih radnih mjesta.

Realizacijom projekta „Centar za cjeloživotno učenje” koji je finansirala Evropska unija, a sufinansirao Grad Doboj, organizacija EUROPLUS je doprinijela poboljšanju položaja teško zapošljivih kategorija na području Doboja, Modriče i Dervente.

Biljana Bjelanović iz Doboja, nezaposlena diplomirana ekonomistica se nakon završene obuke za plasteničku proizvodnju prvi put okušala u proizvodnji povrća i popravila ekonomsko stanje svoje sedmočlane porodice.

Nakon poplava na području dobojske regije, Biljana se počela baviti poljoprivrednom proizvodnjom na otvorenim površinama, te je kroz obuku u okviru projekta shvatila da nije bila dovoljno osposobljena za ovu vrstu proizvodnje.

Saznanja do kojih sam došla na obuci su mi zapravo pokazala dosta pozitivnih primjera zašto se opredijeliti za poljoprivredu i plasteničku proizvodnju. Iako sam u početku bila laik što se tiče plasteničke proizvodnje, jako sam zadovoljna. Pronašla sam svoj duševni mir kroz ovaj hobi, a i popravila sam ekonomsko stanje u porodici“, kaže Biljana.

Biljanin cilj nakon obuke je bio pokretanje sopstvene plasteničke proizvodnje povrća, jer joj je prvenstveno bitno čime se njena porodica hrani, a ovim poslom bi mogla ostvariti prihod za izdržavanje svoje mnogočlane porodice.

Proizvodnja nam pomaže i predstavlja najveći izvor prihoda, a ujedno i znamo šta jedemo iz našeg dvorišta“, kaže ova poljoprivrednica. Što se tiče plasmana svojih proizvoda na tržište, Biljana zadovoljno tvrdi: „Nešto sam prodala prijateljima, a nešto trgovinama. Baš sam jutros poslala 20 kg paradajza prijateljici u Tuzli po ko zna koji put. Na kraju krajeva, uspjela sam. “

Na koncu, Biljana ističe značaj odgovarajuće obuke za uspješno pokretanje poljoprivredne proizvodnje.

Ne bih bila u mogućnosti da pokrenem sopstvenu proizvodnju i ostvarim prihode bez ove obuke. Kroz nju  sam stekla nove vještine i nadogradila prethodna znanja o poljoprivrednoj proizvodnji, te bih svima koji se žele baviti plasteničkom proizvodnjom preporučila da ne počinju bez adekvatne edukacije“, zaključuje Biljana i dodaje kako razmišlja o proširenju svoje proizvodnje u skorijoj budućnosti.

Mirko Radončić iz Doboja je već šest godina na evidenciji Biroa za zapošljavanje. Prvi plastenik koji je sam napravio nije mogao zadovoljiti ni osnovne potrebe njegovog domaćinstva. Nakon materijalne štete uzrokovane poplavama, doniran mu je veći i moderniji plastenik, što ga je potaklo da se prijavi na obuku za plasteničku proizvodnju po čijem završetku mu je dodijeljeno i javno važeće uvjerenje upisano u radnu knjižicu.

Iako mu ovo nisu bili prvi koraci u plasteničkoj proizvodnji, ovaj poljoprivrednik kaže da mu je obuka značajno pomogla u sticanju novih i nadogradnji prethodno stečenih vještina. „Iako sam mislio da nešto znam, tek sam kroz ovu obuku shvatio da sam neke stvari radio pogrešno dok nisam došao u prave ruke“, kaže Mirko.

Po završetku osposobljavanja primijetio je znatan napredak u proizvodnji i prodaji povrća. „Nakon obuke sam osjetio prve pomake. Prvo, odabir samog sadnog materijala se poboljšao i bio je kvalitetniji. Uspio sam ostvariti zavidan prinos paprike i paradajza kako za svoje kućne potrebe tako i za prodaju.

Mirko dodaje kako se do penzije namjerava baviti ovom poljoprivrednom aktivnošću te razmišlja o proširenju svoje proizvodnje i na maline.

Svakom bih preporučio ovu obuku. Nakon što su vidjeli moje proizvode i prinose, mnogi poljoprivrednici su dolazili da ih posavjetujem“, zaključuje Mirko.

Program edukacije u okviru ovog EU projekta je uspješno završilo 124, uglavnom nezaposlenih polaznika. Novostečene vještine su im omogućile uspješno bavljenje plasteničkom proizvodnjom i ostvarivanje dodatnih prihoda u njihovim domaćinstvima.