Zajednička izjava povodom Evropskog i Međunarodnog dana borbe protiv smrtne kazne

Zajednička izjava visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku i bezbjednosnu politiku Federice Mogherini i generalnog sekretara Vijeća Evrope Thorbjørna Jaglanda povodom Evropskog i Međunarodnog...

Zajednička izjava visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku i bezbjednosnu politiku Federice Mogherini i generalnog sekretara Vijeća Evrope Thorbjørna Jaglanda povodom Evropskog i Međunarodnog dana borbe protiv smrtne kazne, 10. oktobra 2015.

Danas, kada se obilježava Evropski i Međunarodni dan borbe protiv smrtne kazne, Vijeće Evrope i Evropska unija ponovo potvrđuju svoje snažno protivljenje upotrebi smrtne kazne. Smrtna kazna predstavlja nehuman i ponižavajući postupak, nema nijedan dokazan značajan efekat odvraćanja i dovodi do neopozivosti sudskih grešaka s kobnim ishodom.

U zemljama članicama nije izvršeno nijedno pogubljenje u posljednjih 18 godina. Vijeće Evrope i Evropska unija pozivaju sve evropske zemlje da ratifikuju protokole Evropske konvencije o ljudskim pravima koji imaju za cilj ukidanje smrtne kazne.

Vijeće Evrope i Evropska unija osuđuju kontinuiranu upotrebu smrtne kazne u Bjelorusiji. Odlučno apeluju na bjeloruske vlasti da preostale smrtne kazne zamijene blažim kaznama i da bez odlaganja proglase formalni moratorijum na pogubljenja kao prvi potez ka ukidanju smrtne kazne.

Vijeće Evrope i Evropska unija sa zabrinutošću konstatuju da je u posljednjih godinu dana povećan broj lica pogubljenih zbog izvršenja krivičnih djela u vezi s drogom u nekoliko zemalja koje primjenjuju smrtnu kaznu za takve prekršaje. Obje organizacije posebno su zabrinute zbog pogubljenja maloljetnika, što je protivno međunarodnom pravu. Stvar je još urgentnija jer je nekoliko Evropljana pogubljeno 2015. godine, a još nekoliko ih čeka izvršenje smrtne kazne zbog krivičnih djela u vezi s drogom.

Vijeće Evrope i Evropska unija pozdravljaju Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o moratorijumu na upotrebu smrtne kazne usvojenu 18. decembra 2014. Kako se broj glasova za rezoluciju povećao u odnosu na prethodne četiri takve rezolucije, te pošto su skoro dvije trećine zemalja ukinule smrtnu kaznu bilo u zakonu ili u praksi, očigledno je da postoji jasno izražen globalni trend u pravcu ukidanja smrtne kazne.