25 godina UN-ove Konvencije o pravima djeteta obiljezeno u EU info Centru

U cilju obilježavanja 25 godina UN –ove Konvencije o pravima djeteta danas je u prostorijama EU info centra u Sarajevu organizovan događaj posvećen radu sa djecom bez roditeljskog staranja i njih...

U cilju obilježavanja 25 godina UN –ove Konvencije o pravima djeteta danas je u prostorijama EU info centra u Sarajevu organizovan događaj posvećen radu sa djecom bez roditeljskog staranja i njihovim pravima kroz promociju art projekta „Muzička Soba“, te projekcije tri jednominutna filma koji su dio projekta „Shvatite nas ozbiljno – govorimo o mogućnostima”  koje su u cjelosti proizvela djeca sa i bez teškoća u razvoju.

Projekat „Shvatite nas ozbiljno – govorimo o mogućnostima” dio je aktivnosti šireg programa “Jačanja sistema socijalne zastite i društvene inkluzije djece u Bosni i Hercegovini“ koji od 2008. godine finansira Evropske unija u ukupnom iznosu od 4.6 miliona eura.

Kratke filmove su uradila djeca uz podrsku NVO Genesis Project i Fondacije za kreativni razvoj, kao dio kampanje „Shvatite nas ozbiljno- govorimo o mogucnostima“ koji se realizuje u partnerstvu sa UNICEF-om, USAID-om i Evropskom Unijom.

Filmovi imaju za cilj da promovišu dječija prava i drustvenu inkluziju sa naročitim fokusom na mogućnosti i izjednacavanja prava djece sa poteškoćama u razvoju.

Projekat „Muzička Soba“ namijenjen je svim ranjivim kategorijama bh. društva, a svoju prvu adresu pronašli su u Domu Bjelave za djecu bez roditeljskoga staranja u Sarajevu.Zamišljen je kao kreativni kutak u kojem štićenici sa pedagozima i muzičarima kroz muziku provode slobodno vrijeme učeći historiju muzike, muzičke stilove, kompozitore, upoznavajući se sa muzičkim instrumentima, osnovama sviranja i muziciranja, komponovanja, pisanjem autorskih pjesama, upoznavanjem sa osnovama muzičke produkcije i sl.

„Projekat „Muzička Soba“ zapravo je korak ka zdravijem društvu, koje bi trebalo biti osvješćeno o pravima koje UN konvencija štiti i promoviše. Direkcija dječijeg doma Bjelave čini našu brigu olakšavajućom jer predstavljaju instituciju koja je spremna uključiti neformalno obrazovanje u sfere svoga djelovanja te putem umjetnosti uljepšati živote djece Doma. Bosna i Hercegovina ima mnogo razloga da se podobnije bavi ovom tematikom, te uloži više svojih kapaciteta u prevenciji i zaštiti dječijih prava“, istakla je inicijatorica i pedagogica projekta „Muzička soba“, Sabina Šabić.

Dobrobit djece u BiH u cjelini i problemi sa kojim se djeca susreću svaki dan, je i ostaje pitanje od velike važnosti za sve zemlje članice EU. Konkretno, aktivnosti usmjerene na djecu sa teškoćama u razvoju i izgradnju sistema koji će osigurati adekvatne politike socijalne zaštite  je glavni je prioritet Evropske unije.