EU podržava BiH filmsku industriju koja pokreće razvoj kulture, ekonomije i društva

Evropska unija je posvećena promociji kulturne različitosti, zaštite kulturnog naslijeđa i podržava kulturne i kreativne industrije kako bi se povećao ekonomski rast i zapošljavanje...



Evropska unija je posvećena promociji kulturne različitosti, zaštite kulturnog naslijeđa i podržava kulturne i kreativne industrije kako bi se povećao ekonomski rast i zapošljavanje širom Evrope, naglasio je Khaldoun Sinno, otpravnik poslova Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini tokom današnje panel diskusije “Utjecaj festivala na ekonomiju, kulturu i društvo” organizovanog u okviru Sarajevo Film Festivala.

Kultura je značajan dio procesa evropskih integracija koji je zasnovan na zajedničkim vrijednostima i zajedničkoj prošlosti, stoga kroz posebna sredstva, EU pruža pomoć festivalima širom Evrope koji predstavljaju rastući turistički sektor i značajni su za ekonomski i društveni razvoj zajednica.  Evropska unija podržava kulturne i kreativne sektore, od lokalnih zajednica koje proslavljaju kulturno naslijeđe do producenata nagrađenih filmova i priznatih festivala širom Evrope.

“Kultura je veoma bitna za Evropsku uniju”, naglasio je Sinno te je dodao da se razmjer i veličina sektora ne bi smjeli potcjenjivati.  “Kultura doprinosi 2.5% BDP-a Evropske unije i 4% Evropljana su zaposleni u ovom sektoru. Poređenja radi, u sektoru poljoprivrede zaposleno je 5% EU građana,” rekao je Sinno.

Panel diskusija je organizovana u okviru CineLink industrijskog programa Sarajevo Film Festivala koji okuplja filmske profesionalce iz područja jugoistočne Evrope, te je iznimno značajan za jačanje filmske koprodukcije u regiji. Sveobuhvatna analiza utjecaja SFF-a u različitim sektorima je istakla značaj festivala ne samo za filmske profesionalce i industriju, već i za ekonomski i društveni razvoj zajednice.

Emmanuel Mouriez, direktor Francuskog instituta u Bosni i Hercegovini je istakao podršku koju je Francuska pružila kulturnom sektoru BiH. “Sarajevo Film Festival je imao ključnu ulogu u rekonstrukciji kinematografije”, Mouriez je rekao i dodao da će potpisivanje ugovora o kinematografskoj koproduciji između Francuske i Bosne i Hercegovine povećati saradnju i promociju zajedničkog kulturnog naslijeđa.

Adil Osmanović, ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine je istakao kako se kinematografija u Bosni i Hercegovini ubrzano razvija, te da Sarajevo Film Festival značajno doprinosi izvoznom potencijalu filmske industrije Bosne i Hercegovine. “Kreativne kulturne djelatnosti predstavljaju dinamične djelatnosti koje se ubrzano šire u globalnoj ekomoniji i kao takve doprinose ekonomskom rastu, ostvarivanju prihoda i otvaranju novih radnih mjesta. Studija o utjecaju SFF potvrđuje potencijal i značaj festivala u Bosni i Hercegovini, “ rekao je ministar Osmanović.

2013. godine Bosna i Hercegovina je postala članica Kreativne Evrope, najvećeg programa Evropske unije namijenjenog razvoju kulture i audio-vizuelnog sektora. Do danas je iz ovog granta finansirano 98 projekata u ukupnoj vrijednosti od oko dva miliona eura. Devet dokumentarnih i igranih projekata je podržano u razvoju, dok je podršku za distribuciju dobilo više od 60 filmova.

Sarajevo Film Festival je korisnik EU programa Kreativna Evropa, tj. potprograma MEDIA već pet godina, čime je omogućen rast i razvoj festivala i održavanje visokog standarda profesionalizma i međunarodnog priznanja festivala koji je doprinijeo višemilionski direktni i indirektni prihod lokalnoj ekonomiji i uposlio preko hiljadu osoba.