Održivo i zabavno!

Zabave i događaje uz malo mašte moguće je učiniti ekološki prihvatljivim. Ukoliko postanemo svjesni svih onih materijala koje koristimo kako bismo uljepšali atmosferu na zabavama, možemo počet...



Zabave i događaje uz malo mašte moguće je učiniti ekološki prihvatljivim. Ukoliko postanemo svjesni svih onih materijala koje koristimo kako bismo uljepšali atmosferu na zabavama, možemo početi mijenjati svijest i koristiti kreativnost kako bismo promijenili svoje navike. Kako se navodi u studiji objavljenoj u Žurnalu opasnih materija, baloni od latexa nisu biorazgradivi kao što se to nerjetko predstavlja. Baloni od latex-a punjeni helijumom mogu putovati stotinama kilometara vazdušnim strujama prije nego što se spuste nazad na površinu zemlje, padajući daleko od svoje tačke porijekla i posljedično doprinoseći antropogenom otpadu. Baloni mogu biti posebno štetni za ptice i morski život, kao što su ribe i kornjače, koje ostatke balona mogu zamijeniti za hranu i zaplesti se u vrpce. Morske kornjače i druge morske životinje često mogu zamijeniti rasprsnute balone koji plutaju u vodi za meduze. Jednom kada se proguta, plastika može blokirati njihov probavni trakt, što dovodi do gladovanja. Iako se mislilo da su latex baloni manje štetni jer su biorazgradivi, to ipak nije tako. Proučavani su u različitim uvjetima i zaključeno je da tokom šesnaest sedmica, baloni nisu pokazali značajnu degradaciju, što ukazuje da će nastaviti da predstavljaju prijetnju okolišu. Tačnije, balonima od lateksa može biti potrebno između šest mjeseci i četiri godine da se potpuno razgrade, a u morskoj vodi im je potrebno još duže da se biorazgradi. Dakle, balon koji slučajno završi visoko u zraku, može sletiti bilo gdje predstavljajući rizik za okolni morski život recimo. Osim balona, štetu okolišu stvara i gas koji se u nekim od njih nalazi, a koji je poznat kao helijum, koji unatoč tome što je prirodni resurs, jeste potpuno neobnovljiv, što znači da će planeta na kraju ostati bez njega. Iako se helijum uglavnom veže za balone, on je i kritična komponenta u mnogim poljima, uključujući naučna istraživanja, medicinsku tehnologiju, visokotehnološku proizvodnju, istraživanje svemira i nacionalnu odbranu. Mnoge države su zabranile puštanje balona, upravo zbog zaštite okoliša. Još neki od načina da zabave i događaje učinimo ekološki prihvatljivim je da izbjegavamo printanje pozivnica, odnosno da pozivnice šaljemo elektronskim putem. Stručnjaci navode da su otprilike 24 stabla potrebna da se proizvede 1 tona papira za štampanje, naravno pod određenim uvjetima.  Budući da standardni bor dužine oko 14 m i širine 20-ak centimetara proizvodi 10.000 listova papira, a paket  papira za printanje sadrži 500 listova papira, u osnovi svako meko drvo sadrži oko 20 paketa papira. Još jednostavnije, za 500 listova papira koristimo 5% drveta.

Pored ovoga još nešto što možemo izbjeći je bacanje konfeta  napravljenih od sitnih komadića plastike koji mogu završiti u okeanu pretvarajući se dalje u mikroplastiku koja je pronađena čak i  u našim plućima, jetri, slezeni i bubrezima, a studija je nedavno otkrila mikroplastiku u posteljici novorođenčadi. Konfete se upravo iz ovog razloga  mogu napraviti od suhog lišća, a uz malo kreativnosti i drugi ukrasi se mogu dobiti recikliranim ili višekratnim materijalima, poput dekoracija koje su već ranije korištene.  Umjesto jednokratnih tanjira, pribora za jelo i čaša za zabave i piknike na otvorenom, možemo koristiti onre za višekratnu upotrebu.