IT razgovori: Rad u digitalnom dobu

Šta znači karijera u IT sektoru? Kako se prekvalifikovati i kako započeti rad u ovoj industriji? Da li u ovoj industriji ima mjesta samo za programere? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja saznali...

Šta znači karijera u IT sektoru? Kako se prekvalifikovati i kako započeti rad u ovoj industriji? Da li u ovoj industriji ima mjesta samo za programere?

Odgovore na ova i mnoga druga pitanja saznali smo kroz razgovor sa mladim, inspirativnim osobama kojima je iskustvo rada u IT industriji promijenilo živote! 

Razgovarali smo sa: Darkom Marićem iz kompanije NSoft, Svjetlanom Žoljom iz JSGuru, Gorjanom Kaluzovićem iz Atlant BiH, Šejlom Jahić i Adnanom Hadžićem iz ECHO Technology Solution i Anđelom Čović iz kompanije Zendev.

“Proces prekvalificiranja te rada u IT sektoru nije ništa više izazovan od statusa nezaposlene osobe koja nema karijerni put te dugoručnu viziju profesionalnog usavršavanja. Od navedena dva sam birao prvi koje me je doveo do osobe koja četiri godine nakon ima dovoljno znanja, vještine i networking-a da može konkurirati i natječajima kompanija unutar Evropske unije i šire.”  Darko Marić, NSoft 

 

 

 

“Prekvalifikacija iz standardnog zanimanja u IT sektor za mene je bila poput svake velike promjene u životu – teška u početku, zbrkana u sredini, ali prekrasna na kraju. U ovom brzorastućem sektoru mjesta ima za svakog ambicioznog pojedinca, a pravo vrijeme za početi je – odmah. Jednom kada zakoračite u ovaj svijet, ostat ćete oduševljeni čitavim procesom te motivirani za konstantan napredak i doprinos zajednici. Samostalno istraživanje i želja za radom su siguran recept za uspjeh u ovom sektoru, u kojemu ćete polako zavoljeti buđenje za posao ponedjeljkom.” Anđela Čović, Zendev

 

 

Gorjan je najbolji primjer kako prijašnja iskustva ne određuju vašu budućnost i posao u IT industriji. Studirao je ekonomiju, radio kao TV voditelj i profesionalni DJ prije nego je završio Bitcamp 2015. godine kojeg je organizovala Bit Alijansa. Gorjan danas radi kao QA/Test inžinjer u Atlantbh.

“Kao i mnoge moje kolege, nisam nikad prije zamišljao da bih mogao imati karijeru u IT industriji. Ali nakon što sam počeo raditi u industriji, nikad nisam ni pomislio o prelasku u neko drugo polje. Mnogi kažu da je lako ući u IT, ali kad se sve sabere i oduzme, za uspješnu karijeru u IT sektoru vam je potrebno jako puno truda, žrtve i motivacije. Moje putovanje je započelo tako što sam bio polaznik prve generacije Bitcamp programa za obučavanje programera, još davne 2014. godine. Nakon nekog vremena sam počeo da se profiliram iz developera u Quality Assurance inžinjera (ili testera, kako nas obično nazivaju). Posljednje tri godine radim isključivo na QA poziciji, i sa slobodom mogu reći da se trud isplatio, ali isto tako je bitno naglasiti da je moj razvoj tek započeo. Dinamičnost je nešto što apsolutno izdvaja IT industriju od ostalih industrija, jer posao u njoj znači da svaki dan morate učiti, razvijati se i raditi na poboljšanju samog sebe svakodnevno.”  Gorjan Kalauzović, AtlantBH

“Veliki dio sebe i svog vremena dajemo poslu. Radni vijek traje 40 godina. Nije malo? U tih 40 godina trebamo smjestiti puno ljubavi, sreće, pa zašto da nam posao bude samo obaveza? Pročitala sam nekad „Voli ono što radiš, i ni trenutak nećeš raditi“.

Programiranje mi predstavlja neki vid magije, zašto se ne okušati u magiji. Oduvijek sam vidjela zadovoljstvo u sastavljanju, popravljanju računara, a ni pokvariti mi nije strano. Najveće zadovoljstvo je pronaći način kako da nešto proradi, posebno ako na prvu ne djeluje moguće. Tada sam računare doživljavala kao hobi, kao nešto zabavno, ne pomišljajući da ću se nekad kasnije time i baviti.

Kako nam se svijest razvija najkasnije, ne možemo u potpunosti svjesno odlučiti o upisu u srednju školu, pa tako sam i ja ne razmišljajući šta je to u čemu ću se pronaći upisala mješovitu srednju školu, frizerski smjer. Potom sam se isprobala u frizerskom svijetu. Kroz samo godinu dana sam shvatila da se tu ne pronalazim i da je vrijeme za promjenu. Završila sam još jednu srednju školu, smjer modni dizajn, kako bih stekla uslove za upis na fakultet.

Upisala sam Ekonomski fakultet na Univerzitetu u Tuzli. Nakon samo jednog semestra, ponovo sam shvatila da nisam pronašla sebe tu. Nije to ono što me pokreće. Radeći na raznim poslovnim pozicijama, dala sam sebi vremena da razmislim o svojoj karijeri. Odgovor mi je sve vrijeme bio dostupan, samo je trebalo šire pogledati. Napokon, shvatila sam da je svijet računarstva oduvijek bio moja strast, a na svu sreću, IT industrija je sve više bila popularna i na našim prostorima. Odlučih tako da upišem Visoku školu računarstva i poslovnih komunikacija eMPIRICA, a sve ostalo je historija.” Šejla Jahić, Echo Technology Solutions

“Uvijek su me zanimale informacione tehnologije te sam tražio načine da to interesovanje spojim sa svojim formalnim obrazovanjem. Tokom studija počeo sam samostalno učiti programiranje, zatim sam pohađao nekoliko IT kurseva koji su bili dostupni u našem gradu i nakon nekog vremena mi se konačno ukazala prilika da stečena znanja i primjenim u poslovanju. Moj put je trajao nekoliko godina i bilo je momenata kada sam pomišljao da dignem ruke od svega, ali unatoč svim preprekama sam ustrajao i mogu reći da se sav taj trud konačno isplatio.

Preporučio bih mladim ljudima da se ne plaše izazova, da razmišljaju izvan propisanih okvira, istražuju na koji način IT sektor učestvuje i poboljšava naučne oblasti koje oni izučavaju i da ta znanja unaprijede i primjene u svom privatnom i poslovnom životu. Sigurno se neće pokajati!” Adnan Hadžić, Echo Technology Solutions

“Prvobitni razlog moje prekvalifikacije za IT sektor jeste nemogućnost pronalaska poslu u struci za koju sam se školovala (žurnalistika). Pretraga na oglasima za posao uglavnom je pokazivala iste poslove i to većinom iz IT sektora što me zainteresovalo da počnem sama da učim i pretražujem tutorijale i članke.

Nakon nekoliko mjeseci prijavila sam se na projekat IT Prekvalifikacije u organizaciji ICBL BL i Vlade RS. Kroz šest mjeseci obuke – smjer front-end developer koji sam odabrala – prošli smo teorijski, praktični dio i zadnji mjesec dana rad u firmama. I kad sam se bliže upoznala sa materijom svidjelo mi se, pronašla sam se u tome i nastavila učiti. Ja sam imala tu sreću da sam u toj firmi ostala još neko vrijeme, gdje sam mogla učiti i sticati iskustvo. To je, po meni, najteže i najvažnije – Prvi posao – da imate priliku da se susrećete sa stvarnim projektima i da imate od koga ‘krasti znanje’. Također imate radno iskustvo što omogućava dalje napredovanje, traženje posla, stavku u CV-u…

Sličnost između struke za koju sam se školovala -žurnalistike i IT sektora jeste upravo ta dinamika, svaki dan se nešto novo dešava, konstantni rad, učenje, novi problemi i novi načini rješavanja problema.

Bilo je situacija gdje sam danima pokušavala riješiti neki zadatak na poslu, preispitivanja da li sam dobro izabrala, umora, ali nema ljepšeg osjećaja nego kad nešto popravite,napravite, kad nešto “radi”. Tu mi je najviše pomogla moja radoznalost i upornost i sad ne bih mogla zamisliti sebe da radim nešto drugo i nastavljam sa svakodnevnim učenjem.” Svjetlana Žolja, JS Guru