Ombudsman za ljudska prava i ambasador EU traže zaštitu ljudskih prava u BiH

Jedan od tri člana Ombudsmana za ljudska prava u Bosni i Hercegovini Ljubomir Sandić, govorio je danas na redovnom sastanku ambasadora država članica EU u Sarajevu. Sandić je prezentirao aktivnos...

Jedan od tri člana Ombudsmana za ljudska prava u Bosni i Hercegovini Ljubomir Sandić, govorio je danas na redovnom sastanku ambasadora država članica EU u Sarajevu. Sandić je prezentirao aktivnosti koje su poduzete od strane ove institucije u 2013. godini kao i izazove i prioritete za 2014. godinu. Sandić je izvjestio da je za 12,23% više prijavljenih slučajeva Ombudsmanu za ljudska prava nego u 2012. godini. Većina žalbi je vezana za probleme zaposlenosti, slobodnom pristupu informacijama, zloupotrebu administracije i diskriminaciju.

Šef Delegacije EU i Specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Peter Sorensen, je rekao nakon sastanka:

”Poštivanje i zaštita ljudskih prava, demokratija i vladavina prava su osnovne vrijednosti EU. Poštivanje tih vrijednosti je posebno istaknuto u Lisabonskom ugovoru iz 2009. godine i također je podržano Evropskom poveljom o osnovnim ljudskim pravima.”

”EU teži tome da osigura da su sva ljudska prava – bila ona građanska, politička, ekonomska, socijalna ili kulturna – poštovana bilo gdje. Svaka država koja nastoji da se pridrži EU mora poštivati i štiti ljudska prava i to tako da je to na samom vrhu svake agende. Ovo se odnosi i na Bosnu i Hercegovinu – građani koji žele prijaviti slučaj diskriminacije trebaju to uraditi direktno preko ureda Ombudsmana za ljudska prava, i to po zakonu o Zabrani diskriminacije.”

Ured Ombudsmana za ljudska prava u BiH igra ključnu ulogu u osiguravanju provedbe Zakona o zabrani diskriminacije. Osnivanje i funkcioniranje nezavisnog Ombudsmana je jedan od glavnih kriterijia koje koristi EU za procjenu administrativnih kapaciteta neke zemlje u provedbi temeljnih prava i nezaobilazan je uvjet na putu za članstvo u EU. Kako bi bio u skladu s EU standardima, očekuje se da institucija Ombudsmana bude funkcionalno nezavisna, odgovorna i javno dostupna svima.

Ambasador Sorensen je u ime prisutnih ambasadora izrazio zahvalnost za pomoć Ureda Ombudsmana u primjeni Zakona o zabrani diskriminacije i izrazio punu političku podršku zbog finansijske i institucionalne nezavisnosti ovog ureda. Tokom diskusije je istaknuto da bi institucije u BiH trebale više poštovati i usvajati preporuke Ureda Ombudsmana za ljudska prava i isto tako bi trebale biti podignuta svijest o radu Ombudsmana za ljudska prava kako bi BiH građani bili spremni prijavljivati slučajeve diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije u većem broju.