Razvoj ženskog preduzetništva doprinosi kreiranju novih mogućnosti zaposlenja

Visoka stopa nezaposlenosti i nepovoljno okruženje za razvoj preduzetništva ključni su ekonomski problemi Bosne i Hercegovine. Fondovima IPA programa Evropska unija podržava lokalni ekonomski razv...

Visoka stopa nezaposlenosti i nepovoljno okruženje za razvoj preduzetništva ključni su ekonomski problemi Bosne i Hercegovine. Fondovima IPA programa Evropska unija podržava lokalni ekonomski razvoj i putem projekta „Uključiv ekonomski rast i stvaranje zaposlenja u istočnoj BiH – regija Birač” doprinosi kreiranju novih mogućnosti zaposlenja.

Fokus projekta usmjeren je na jačanje kapaciteta žena u preduzetništvu. Educirano je 60 preduzetnica koje su osmislile poslovne planove, a najbolje ideje finansijski su podržane. Među njima je i poslovni prijedlog Muške Halilović, povratnice u selo Bajramovići, u opštini Srebrenica.

Od početka sam znala šta želim da radim. Pronašla sam se u ovčarstvu, a kako bih ostvarila stvarnu korist i prehranila porodicu, nisam mogla zamisliti svoje imanje bez stotinu ovaca”, kaže Muška.

Muška i njena porodica sjećaju se teških poslijeratnih vremena, kada su kao povratnici živjeli u šatoru sve dok njihova kuća nije obnovljena. Tada je, kako kaže, prodavši velike količine šljiva sa svog imanja kupila prvih deset ovaca. Ipak, tako malo stado nije bilo ni približno dovoljno za izdržavanje Muškine mnogobrojne porodice. „S obzirom da nismo imali čak ni socijalnu pomoć, odnosno nismo imali nikakva primanja, samo sam razmišljala da idem naprijed i da radim na zemlji”, prisjeća se Muška.

Izašao je javni poziv za učešće u projektu i zajedno sa drugim ženama Muška se prijavila i postala korisnica. Nakon što je komisija uvidjela Muškin potencijal i potrebu za razvojem malog poljoprivrednog biznisa, podržan je njen poslovni plan i odobrena joj je donacija za proširenje štale. U proljeće 2015. godine dostavljen joj je potreban materijal i počela je nadogradnja i proširenje kapaciteta štale za smještaj ovaca.

Bez pomoći Evropske unije, štalu svojim sredstvima ne bih mogla izgraditi ni za dvije godine.” Danas ima pedeset ovaca, a pored stada ovaca planira proširiti i zasad malina, završava priču ova hrabra preduzetnica.

Edukacija i savjeti pomogli su i Katarini Petrović iz sela Bjelava u opštini Bratunac koja se bavi mljekarstvom od 2005. godine. Počela je sa tri, a danas je u njenoj štali 45 krava koje dnevno proizvode 350 litara mlijeka. „Moj biznis plan bio je pokretanje prerade mlijeka, te sam na treningu dobila potrebnu stručnu pomoć. Od opreme sam dobila pasterizator, presu i kalupe za proizvodnju tvrdog, polutvrdog i mekog sira te kačkavalja“, objašnjava Katarina.

Osim obuke u pripremi i vođenju malog biznisa, te opreme za proizvodnju sira, Katarina je dobila i savjetodavnu podršku stručnjaka. Širenjem posla u smjeru prerade sirovine u proizvod više tržišne vrijednosti smanjena je njena briga o plasmanu mlijeka, a stvoreni su i uslovi za dalji razvoj uspješnog porodičnog biznisa.

Pošto imam kćerku koja završava četvrtu godinu Gimnazije, planiram je za tehnologa da bi mogli svi zajedno, porodično, da se bavimo proizvodnjom sira“, dodaje ova preduzetnica.

Edukacijom i materijalnom podrškom preduzetnicama regije Birač stvorene su mogućnosti za razvoj porodičnih poslova, što u konačnici doprinosi kreiranju novih radnih mjesta i ukupnom ekonomskom napretku.