Svjetski dan borbe protiv AIDS-a – 01. decembar!

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a tradicionalno se obilježava svake godine na 01. decembra a njegova je glavna svrha suzbijanje diskriminacije i stigmatizacije oboljelih te upozoravanje javnosti na ri...

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a tradicionalno se obilježava svake godine na 01. decembra a njegova je glavna svrha suzbijanje diskriminacije i stigmatizacije oboljelih te upozoravanje javnosti na rizike i opasnosti od HIV/AIDS-a.

Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a uveden je 1988. godine na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije i UNAIDS-a, do sada je u svijetu umrlo 36 miliona ljudi od posljedica HIV-a. U 2012. godini je bilo 1,6 miliona smrtnih slučajeva povezanih sa HIV-om. U svijetu je, prema podacima UN, krajem 2012. sa HIV-om živjelo 35,3 miliona osoba, što je za 18 posto više u odnosu na 2001. godinu.

Posebno je zabrinjavajući broj adolescenata, odnosno mladih starosne dobi od 10 do 19 godina koji su pozitivni na ovaj virus, a kojih ima 2,1 milion. Od pojave epidemije više od 83 posto smrtnih slučajeva registrovano je u Africi. U najteže pogođenoj oblasti, podsaharskoj Africi, u urbanim sredinama je svaki četvrti stanovnik inficiran, a 70 posto novoinficiranih osoba godišnje potiče iz ove regije.

Virus humane imunodeficijencije (HIV) ime je virusa koji uzrokuje sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS). AIDS je uznapredovali stadij infekcije HIV-om koji napada obrambeni sistem organizma sa posljedičnim razvojem specifičnih zaraznih i malignih bolesti. Bolest je zarazna i zasad neizlječiva.

Od trenutka zaraze HIV-om do nastupa AIDS-a prođe u prosjeku oko deset godina. Kod osoba koje uzimaju antiretrovirusnu terapiju životni vijek znatno se produžava. HIV se prenosi sa zaražene majke na dijete, preko krvi ili krvnih pripravaka te nezaštićenim spolnim odnosom.

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se 01. decembra različitim aktivnostima sa ciljem podizanja svijesti javnosti o HIV/AIDS-u, pokazivanja solidarnosti prema oboljelima, uticanja na smanjivanje stigme i diskriminacije te skretanja pažnje na opasnosti koje donosi rizično ponašanje.

Simbol borbe protiv AIDS-a je crvena vrpca (Red Ribbon), koju je kreirao američki pjevač i glumac Paul Jabara (1948.-1992.) zajedno sa Visual AIDS grupom iz New Yorka 1991. godine kao odgovor na stigmu, diskriminaciju zaraženih osoba, ali i brzo širenje bolesti. Jabara je samo godinu dana poslije  umro od bolesti protiv koje se borio.