Ugasimo svjetla za planetu Zemlju

Sat za planetu Zemlju je jedan od globalno najvećih ekoloških pokreta. Obilježava se svake godine  u 20:30 poslednje subote marta, u preko 190 zemalja i teritorija. Sat za planetu Zemlju počeo je...



Sat za planetu Zemlju je jedan od globalno najvećih ekoloških pokreta. Obilježava se svake godine  u 20:30 poslednje subote marta, u preko 190 zemalja i teritorija. Sat za planetu Zemlju počeo je u Sidneju 2007. godine, a ove godine ima za cilj da signalizira potrebu za oblikovanjem naše budućnosti i najave nove ere koja ljude i planetu stavlja na prvo mjesto. U ovim posebno izazovnim vremenima, Sat za planet Zemlju 2022. nudi još jedan trenutak i priliku da se okupimo te da pokažemo solidarnost jedni prema drugima i prema planeti koju dijelimo. Istorijski gledano, Sat za Zemlju bio je fokusiran na klimatsku krizu, ali se transformisao tokom godina jer klimatske promjene i globalno zagrijavanje uzrokuju da se divlje životinje suočavaju s ekstremnim izazovima, kao što su gubitak staništa, a istovremeno suočavanje s ekstremnijim vremenskim uvjetima bi moglo dovesti do izumiranja životinja i biljaka! Ovaj simbolični sat neće promijeniti svijet trenutno ali u svakom slučaju može uticati na našu individualnu i kolektivnu svijest. Sat vremena možemo provesti u  meditaciji i razmišljanju o pozitivnim akcijama koje možemo preduzeti, pojedinačno i kolektivno, kako bismo poboljšali životnu sredinu. Ne treba zanemariti našu moć kao pojedinaca da skrenemo pažnju na ozbiljne probleme sa kojima se naša planeta trenutno suočava.

  1.       Spider-Man je prvi superheroj koji je postao globalni ambasador Sata za Zemlju 2014. godine, privlačeći potrebnu pažnju i povećavajući globalni doseg za pokret Sat za Zemlju.
  2.       Pokret je doveo do zelene inovacije za punjenje telefona – širom Šangaja su postavljena “solarna stabla” za Sat za planet Zemlju, što omogućava javnosti da puni svoje mobilne uređaje obnovljivom zelenom energijom.
  3.       2015. godine, pokret je fizički napustio planetu Zemlju. Italijanska astronautkinja Samantha Cristoforetti pridružila se pokretu Sat za Zemlju iz svemira držeći znak “Promijeni klimatske promjene” koji je lebdio unutar Međunarodne svemirske stanice.

Sat vremena neće spasiti svijet – ali ključna poruka u objavljivanju događaja je da se svaka akcija računa i da energični pojedinci mogu napraviti istinsku promjenu u načinu na koji razmišljamo o ljudskom uticaju na planetu. Priroda je neophodna za izgradnju sigurnijeg, otpornijeg i održivijeg svijeta za sve – svijeta u kojem svi napreduju i žive u harmoniji jedni s drugima, a naša namjera da je zaštitimo je nekada sasvim dovoljan pokretač za veće izazove.