Beauty and bathroom
Iz godine u godinu klimatska kriza sve više dolazi u fokus i bez obzira na to koliko se na individualnom nivou činili mali u svemu tome, naši pojedinačni izbori su […]
Iz godine u godinu klimatska kriza sve više dolazi u fokus i bez obzira na to koliko se na individualnom nivou činili mali u svemu tome, naši pojedinačni izbori su itekako važni. Upravo zato ono što kupujemo, koliko često to kupujemo i završava li na odlagalištu na kraju upotrebe, značajni su razlozi zbog kojih treba razmišljati o odabiru pri kupovini proizvoda. Industrija ljepote je među najvećim svjetskim zagađivačima. Prema podacima Euromonitor International, 152,1 milijardi jedinica ambalaže za ljepotu i ličnu njegu prodano je globalno samo u 2018. godini, od čega većina nikada neće biti reciklirana. Neki od načina kako učiniti održivim naše navike uljepšavanja i vrijeme koje provedemo u kupaonici, pomažu nam da direktno i indirektno shvatimo značaj resursa koji su nam neophodni za život. Čista voda je dragocjen resurs, a upravo taj resurs dio je naših svakodnevnih navika koje se odvijaju u i vezano za kupaonice. Često nismo svjesni kolike posljedice na planetu ima voda koju koristimo. Prilikom pranja lica ili tokom bilo kojeg drugog dijela naše rutine gdje je potrebna voda, prvo i osnovno pravilo je ne ostavljati je da teče. Kako bismo smanjili količinu tekuće vode koju koristimo, potrebno je:
- Tuširati se kraće jer smanjenje vremena tuširanja čak i za samo minutu može uštediti između 2000-7500 litara vode godišnje, zatvoriti slavinu tokom pranja zuba, kose ili sapunjanja i koristiti suhi šampon.
- Sve više robnih marki radi na smanjenju svog ugljičnog otiska i zaustavljanju otpada, međutim još uvijek je mnoštvo onih proizvoda koji dolaze u plastičnoj foliji. Najmanje što pojedinac može uraditi je pronaći ekološki prihvatljiviju opciju. Birati proizvode za kožu, kosu i tijelo bez pakovanja, te ekološki prihvatljive. Ambalaža može igrati veliku ulogu u količini otpada koju uzrokuje beauty rutina. Kako bi postala održivija, potrebno je posegnuti za proizvodima koji imaju minimalno ili su bez pakovanja, poput sapuna i šampona.
- Odlučiti se za minimalistički režim ljepote, jer što manje proizvoda koristite na licu, to manje resursa trošite, a određene proizvode poput maskare, ne treba bacati nego ponovo iskoristiti tako što se izvadi i očisti štapić. Čisti štapići maskare mogu poslužiti za češljanje obrva i trepavica.
- Odlučiti se za održivije alternative jednokratnim plastičnim brijačima (od kojih 2 milijarde završi na odlagalištima svake godine): isprobati sigurnosne ili električne brijače, depilaciju šećerom ili lasersko uklanjanje dlačica.
- 75 posto začepljenja kanalizacije uključuje brisanje lica. Maramice za lice i pamučni jastučići veliki su izvor kozmetičkog otpada zbog svoje jednokratne upotrebe. Prelazak na ekološki prihvatljiviju opciju za uklanjanje šminke i čišćenje lica svakako utiče dobro na okoliš. Biorazgradive maramice za lice i višekratni jastučići za uklanjanje šminke pomažu smanjiti količinu otpada koji se gomila na odlagalištima, ispira na plažama i uzrokuje pustoš u morskom svijetu.
- Osim maramica za lice i drugih proizvoda za ličnu njegu, krema za sunčanje ima ogroman negativan utjecaj na morski život. Smatra se da 14 000 tona kreme za sunčanje svake godine završi u svjetskom okeanu. Kako biste zaštitili svoju kožu i život koralja, prirodne kreme za sunčanje više su pogodne za koraljne grebene od hemijskih krema za sunčanje.
- Korištenjem prirodnih dezodoransa takođe smanjujemo količinu štetnih zagađivača. Prosječni antiperspirant prepun je aluminija i hemikalija poput parabena i sintetičkih parfema, pa nije baš dobar niti za nas niti za prirodu.
Infografika
- Održiva njega i uljepšavanje
- Kako navike uljepšavanja i vremena provedenog u kupaonici učiniti održivim?
- Čista voda – dragocjen resurs! Ne ostavljati vodu da teče tokom pranja lica ili tokom bilo kojeg dijela naše rutine gdje je potrebna voda.
- Kraće tuširanje! Zatvoriti slavinu tokom nanošenja šampona/gelova. 1 minuta kraćeg tuširanja = 2000-7500 litara vode godišnje
- 152,1 milijardi jedinica ambalaže za ljepotu i ličnu njegu prodano u 2018. – većina neće biti reciklirana!
Koristiti proizvode za kožu, kosu i tijelo bez pakovanja i ekološki prihvatljive
Minimalistički režim – manje proizvoda = manje resursa - Koristiti održivije alternative jednokratnim plastičnim brijačima – 2 milijarde završi na odlagalištima svake godine te u okeanima i morima.
Električni brijači, depilacija šećerom/voskom, lasersko uklanjanje dlačica - Jednokratne maramice za lice = uzrok 75% začepljenja kanalizacije
Biorazgradive maramice za lice i višekratne jastučići za uklanjanje šminke - 14 000 tona kreme za sunčanje završi u okeanu svake godine!
Prirodne kreme za sunčanje, izbjegavanje jednokratne ambalaže - Antiperspiranti – prepuni aluminija i hemikalija (paraben i sintentički parfem) – loše za zdravlje i prirodu!
Prirodni dezodoransi - Naša planeta, naša budućnost